آموزش ساخت افکت ویگنت

 افکت ویگنت افکتی است که لبه‌های تصویر را تیره می‌کند. در این مقاله این افکت اگر به صورت مناسب استفاده شود، توجه بیننده را به مرکز تصویر جلب می‌کند و حس شخصیت و گرما را به عکس اضافه می‌کند . در فتوشاپ از ورژن CS2 به بعد، فیلتری به نام Lens Correction به نرم‌افزار اضافه شده است که مشکلات لنز دوربین را بر‎طرف می‌کند . اما از آن‌جا که قانونی برای نحوه‌ی استفاده از ابزار‌ ها وجود ندارد، ما از آن برای اضافه کردن این افکت استفاده خواهیم کرد.

 مراحل ایجاد افکت ویگنت :

مرحله ۱

 برای شروع عکس را در فتوشاپ بازکنید . لایه عکس را انتخاب کرده و از منوی Layer->Smart Object گزینه‌ی Converet to Smart Object را انتخاب کنید. این کار کمک می‎کند تا بعدا نیز روی فیلتر‌های اعمال‌شده ، کنترل داشته باشید .

ساخت افکت ویگنت

مرحله ۲

 از منوی Filter گزینه Lens Correction… را انتخاب کنید . در پنجره باز شده به داخل قسمت Custom بروید . در این قسمت ، بخشی به نام vignette وجود دارد که دارای دو نوار لغزنده است . نوار Amount مقدار تاریکی و روشنایی عکس را تنظیم می‌کند . مقدار آن را کمی کاهش دهید و روی -۱۰۰ قرار دهید . مقدار Midpoint هم تعیین کنید که حاشیه‌ی ساخته شده چه مقدار به مرکز عکس نزدیک شود . این مقدار را هم آن قدر تغییر دهید تا به مقدار مطلوب برسید .

ساخت افکت ویگنت

ساخت افکت ویگنت

مرحله ۳

 دکمه Ok را بزنید و از پنجره‌ی Lens Correction خارج شوید . تا این جا افکت ما آماده است . اما اگر حس می‌کنید که تصویر کمی تاریک شده است ، بر روی Lens Coreection در پنل Layer کلیک‌راست کرده و گزینه‌ی Edit Smart Filter Blending Options… را بزنید . از پنجره باز شده می‌توانید مقدار روشنایی را تنظیم کنید .

ساخت افکت ویگنت

ساخت افکت ویگنت

مرحله ۴

افکت آماده است. در صورت نیاز می‌توانید برای پاک کردن تاریخچه‌ی فیلتر‌ها به منوی Layer->Smart Object بروید و بر روی Rasterize کلیک کنید .

نتیجه

 افکت ویگنت افکتی است که بسیار ساده و با چند کلیک انجام می‌شود ، اما علی رغم تغییر جزئی در عکس تاثیر چشمگیری بر نتیجه خواهد داشت .

Search
Generic filters
Filter by Custom Post Type